Rubriky
Dělníci internetu

Jak jsme hráli refarming simulátor

Nevíme, jestli jste slyšeli o refarmingu. Pokud nejste vyloženě fanoušci mobilních sítí, nejspíš ne. Ale Kulový blesk určitě znáte. Velké stěhování, dvanáctisměna, Klabouch trvá na svém uhlí a jsou z toho hodiny a hodiny vyjednávání nad šálkem vynikající brazilské kávy. Tak něco takového jsme v rámci refarmingu dělali s frekvencemi GSM sítě. Aby se v ní konečně udělal pořádek a byla zase o něco stabilnější. Znamenalo to všechno zpřeházet od operátora k operátorovi, za jednu noc, během plného provozu. Nic, co by CETIN nezvládl. Jak to šlo?

Hladce! S plánováním jsme začali v listopadu roku 2018, a už letos v dubnu bylo hotovo. Ne proto, že bychom byli tak pomalí – těch frekvencí je vážně hodně (bratru 175) a nikdo nestojí o to, aby spadla mobilní síť. Zvlášť ne sanitky, hasiči a policie. A už vůbec ne během koronavirové pandemie. Takže jsme radši třikrát měřili a jednou přehazovali.

Dokonce jsme pro jistotu udělali dvě malá pokusná stěhování, v Ostravě a Olomouci. Zjistili jsme, co nám trvá dlouho, a vymysleli, jak to zrychlit. Díky tomu jsme nakonec celý přechod zvládli přes noc, za pár hodin – začali jsme hodinu před půlnoci a ve čtyři ráno bylo po všem. Pro jistotu jsme vždycky přehazovali frekvence jen mezi dvěma operátory, třetí síť pokrývala noční provoz a jistila linky integrovaného záchranného systému. Výsledek: nikdo si nestěžoval, všechno dobře dopadlo a síť je jako nová.

Prostě: kmitnuli jsme si. Kmitočty teď kmitají, jak mají. A koho zajímají technické podrobnosti, ať si přečte tenhle článek (a sleduje náš Facebook). Protože ta tabulka toho, jak vypadala síť předtím, a jak vypadá teď – ta za to stojí.