Rubriky
Dělníci internetu

Ústřední telekomunikační budova

Do Mordoru se člověk jen tak nedostane. Pokud nepracuje pro CETIN a neví o tom tajném tunelu z Fibichovy ulice. Ano, řeč je o naší staré budově. Přezdívalo se jí Štrougalova, protože premiér Štrougal ji v roce 1980 slavnostně otevíral, a právě Mordor, snad kvůli té osmdesátipětimetrové věži, která shlížela na Prahu jako oko Sauronovo – i když samozřejmě mnohem vlídněji.

Kdyby nesl Frodo prsten sem, ani by se nezapotil. Stačily by ty dva kilometry chodbou rovnou za nosem. Ve Fibichově totiž sídlila mezinárodní ústředna a bylo potřeba obě budovy co nejpříměji propojit. A když už by byl na místě, místo skřetí brutality by ho čekala špičková brutalistní architektura. V budově totiž původně pracovalo 2500 zaměstnanců, byla nadupaná špičkovou technikou a kromě obligátních bufetů a lahůdek by tu našel třeba i kinosál.

Co vám budeme povídat, bylo to krásných 40 let, z toho 4 v barvách CETINu. Doteď na starý dobrý Mordor občas vzpomeneme a zamáčkneme slzu. I když máme novou, krásnou a moderní budovu, o které vám povíme zase jindy, tohle železobetonové monstrum bude navždycky součástí historie českých telekomunikací i pražských Olšan.